Science Festival

2017-2018 : 10th Annual Science Festival at EEBI

On the 12th January our school organised the 10th annual Science Festival with 18 projects. More than 600 students visited the presentations on this day and the jury panel (containing teachers, students and a parent representative) finally made the selection of those students who can represent our school in different international competitions.

On the upcoming ESSS (European Schools’ Science Symposium) in Luxembourg 3+1 (reserve) projects can participate:

  • Anna Charlotte MÁTHÉ and Julien GREEY S5En
  • Julian MÁTHÉ S2En
  • Cristina JIMÉNEZ PELARDA and Marta LÓPEZ SERRANO and ALEJANDRA ALCANTARILLA S3Es
  • +1 Carl SKINNEBACH S2Da

On the next EUCYS (European Competition of Young Scientists) in Brussels – Tour & Taxis:

  • Antonina KUBICKA S2Pl
  • Julilla ROBOZ S4Hu
  • Samo KOBE and Benjamin HAITSMA and Ivor LANGUS S3En
  • Andy CERNAT S1Fr

The jury also announced the final winners of this competition in the Senior and the Junior categories:

JUNIORS:

  • 1st prize: Julian MÁTHÉ S2En
  • 2nd prize: Cristina JIMÉNEZ PELARDA and Marta LÓPEZ SERRANO and ALEJANDRA ALCANTARILLA S3Es
  • 3rd prize: Antonina KUBICKA S2 Pl

SENIORS:

  • 1st prize: Anna Charlotte MÁTHÉ and Julien GREEY S5En
  • 2nd prize: Julilla Roboz S4Hu
  • 3rd prize: Philip Salvati Von KOPPENFELS S5En

Congratulations to all the winners and participants for this excellent event and for their successful results.

Good luck for the upcoming competitions!

ESSS—team

Click here for more info on the SCIENCE FESTIVAL 

***************************************************************************************

 


2015-2016

JUNIOR CATEGORY:

  • 1st prize winner: Sofia POINELLI S4
  • 2nd prize winners: Letícia SAVOIA and Zita DUMONT S1
  • 3rd prize winners: Julilla ROBOZ and Emma PARISOT and Zsanna HETÉNYI

Outstanding performances:
Philip and Alexandra VON KOPPENFELS, Clemence ROGALSKI, Solene GERBAUX, Anna Charlotte MÁTHÉ, Mira KLEIM, Hannah JÜRGENSEN NIKOLAY, Paul SPENCE, Julian DALLI, Joseph DELIYANAKIS, Luka GARB, Anna KRASZNAI, Zita SEBŐK, Sophia SOEWARTA, Sarah FRANCHETTI, Leila ROBIN-CHAMPIGNEUL, Jeanne PEYROCHE, Ambre ROTENBERG,

SENIOR CATEGORY:

  • 1st prize winner: Ádám ÜRMÖS S6
  • 2nd prize winners: Zsombor MÁTHÉ S6 Anna PADISÁK and Patrik DEZSÉRI S5
  • 3rd prize winners: Imogen RIVERS and Ben ROMERO-WILCOCK S6

Outstanding performances:
Oliver CHILD, Julien LUYTEN, Dawid SZAJNICKI

The ESSS team will announce on Tuesday (3rd February) the selection of presentations chosen to the ESSS – EEB I in March 2016.